... wróć do listy

Aktualności


Kiedy zawał serca ma miejsce w pracy, najważniejsze jest prawidłowe rozpoznanie objawów oraz właściwe zachowanie przed przyjazdem karetki pogotowia. Warto znać kilka zasad bezpiecznego postępowania, które mogą pomóc choremu.

Warszawa, wrzesień 2008. Osoby cierpiące z powodu chorób układu krążenia są szczególnie narażone na powikłania sercowe.1 Współpracownicy osoby chorej powinni wiedzieć o ryzyku wystąpienia takiej sytuacji. Dobrze jest znać miejsce w którym chory przechowuje leki oraz numer telefonu osoby, która może pomóc bądź udzielić niezbędnych informacji na temat stanu zdrowia chorego (lekarz, rodzina). Prawidłowe postępowanie podczas zdarzenia może uratować życie poszkodowanego.

Zachowanie współpracowników powinno ograniczać bodźce stresujące chorego. Powinni wspierać go psychicznie, rozmawiać z nim, aby nie tracił kontaktu z otoczeniem. Najważniejsze, aby wszystkie doraźne działania były wykonywane w sposób właściwy i przemyślany, do momentu przyjazdu karetki pogotowia – mówi ekspert programu „Serce na nowo”, prof. dr hab. Zbigniew Gaciong.

Stosowanie kilku prostych zasad pomoże chorym i ich współpracownikom prawidłowo zareagować w trudnej sytuacji.

1. Karetka pogotowia

Nie wolno ignorować żadnych objawów, które sygnalizują nieprawidłową pracę serca. Wezwanie karetki pogotowia to pierwsza i podstawowa czynność, którą należy wykonać jeżeli pojawią się dolegliwości bólowe, takie jak:
 • przedłużający się silny, dławiący i gniotący lub piekący ból w klatce piersiowej,
 • często towarzyszy mu duszność, potliwość, uczucie lęku i zagrożenia.

  2. Leki

  Jeżeli chory jest przytomny, powinien zażyć leki, w których składzie znajduje się kwas acetylosalicylowy (aspiryna) rozrzedzający krew i zapobiegający powstawaniu skrzepów żył. Dawka zalecana przez lekarzy to ok. 150-235 mg w tabletce niepowlekanej. Takie leki powinny znajdować się w apteczce biurowej lub w rzeczach osobistych chorego.

  3. Właściwa pozycja

  Jeżeli chory jest przytomny, należy zapewnić mu wygodną pozycję leżącą. Osoba nieprzytomna powinna znaleźć się w tzw. pozycji bezpiecznej, kiedy czekamy na pomoc medyczną. Chory powinien maksymalnie ograniczyć ruchy, aby nie zwiększać powrotu krwi żylnej do serca i nie obciążać w ten sposób jeszcze bardziej mięśnia sercowego.

  4. Świeże powietrze

  Jeżeli mamy taką możliwość, to uchylmy okna i otwórzmy drzwi. Dostęp świeżego powietrza ułatwi oddychanie i odpręży chorego. Dla swobody oddychania osoby poszkodowanej dobrze jest rozluźnić jej krawat, rozpiąć koszulę i pasek od spodni.

  5. Reanimacja

  W przypadku kiedy chory straci przytomność, ustanie praca serca i oddech, a ciągle jeszcze czekamy na przyjazd ratownika medycznego, należy wykonać reanimację krążeniowo-oddechową, czyli sztuczne oddychanie i masaż serca. Trzeba udrożnić drogi oddechowe (odchylić głowę poszkodowanego do tyłu, sprawdzić czy nie ma niczego w ustach), a następnie wykonywać masaż serca, naprzemiennie wpompowując powietrze do płuc, aż do momentu kiedy czynności życiowe zostaną przywrócone.

  1 Powikłaniami sercowymi (sercowo-naczyniowymi) są między innymi: zawał serca, zatory żył i tętnic, dławica sercowa.  Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.

  Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia, a także zachęcenie pracodawców do zwiększenia troski o zdrowie pracowników.

  Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.

  Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.
  Partner programu i patron merytoryczny konkursu dla pracodawców: Konfederacja Pracodawców Polskich.
  Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
  Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Metropraca.pl, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.  Prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong jest ekspertem ogólnopolskiego programu edukacyjno-informacyjnego promującego aktywność zawodową osób z chorobami układu krążenia „Serce na nowo”, którego organizatorem jest polska firma farmaceutyczna Adamed. Profesor kieruje Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, pełni funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych, jest członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych (m.in. Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Towarzystwa Internistów Polskich, High Blood Pressure Council – American Heart Association).  Dodatkowych informacji o programie „Serce na nowo” udziela:

  On Board Public Relations
  Magdalena Drzewek, mdrzewek@onboard.pl, (+48) 602 301 215

  ... wróć do listy