... wróć do listy

Aktualności


Ryzyko wystąpienia zawału serca jest większe zimą niż latem.¹ Na niesprzyjające warunki atmosferyczne powinny szczególnie uważać osoby starsze i z chorobami układu krążenia.

Warszawa, styczeń 2009 r. Zimą, kiedy panują niskie temperatury powietrza, występują częste i duże wahania ciśnienia atmosferycznego, jesteśmy narażeni na zaburzenia pracy serca i układu krążenia. Optymalna temperatura dla organizmu wynosi ok. 23 oC, przy niższych jak również i wyższych zwiększa się ryzyko zawału.² Na każde zmniejszenie temperatury o 10 oC częstość incydentów sercowo-naczyniowych zwiększa się o 13%.³

Większe obciążenie serca zimą jest spowodowane koniecznością dostosowania krążenia krwi do potrzeb organizmu, gdyż musi on utrzymać odpowiednią temperaturę ciała w czasie zmiennych warunków atmosferycznych. Zimne powietrze powoduje kurczenie się tętnic, przyspieszenie rytmu serca i wzrost ciśnienia tętniczego. Zwiększa się krzepliwość i lepkość krwi utrudniając transport tlenu - mówi ekspert programu „Serce na nowo”, prof. dr hab. Zbigniew Gaciong.

Duże wahania temperatur mogą powodować bóle zamostkowe, bóle w klatce piersiowej nasilające się przy wysiłku fizycznym, duszności, uczucie kołatania serca oraz skoki ciśnienia tętniczego. Jeżeli te dolegliwości nie ustępują po przyjęciu leków lub pojawiają się częściej przy mniej intensywnych wysiłkach a nawet w spoczynku - należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem - dodaje ekspert programu „Serce na nowo”, prof. dr hab. Zbigniew Gaciong.

Poniżej wskazówki, które pomogą przystosować Twój organizm do niskich temperatur panujących zimą:

 • Spacer na świeżym powietrzu dotlenia organizm. Należy jednak unikać niskich temperatur. Odpowiednio przygotuj się do wyjścia. Ubieraj się ciepło, np. na „cebulkę”. Czapkę i szalik załóż tuż przed wyjściem na zewnątrz żeby zbytnio nie przegrzewać się w domu.
 • Otwórz okno, kiedy ubierasz się żeby wyjść na zewnątrz. Korzyści będą podwójne. Powietrze w mieszkaniu będzie bogatsze w tlen, a Ty unikniesz szoku termicznego. Zmniejszy się ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych spowodowane różnicą temperatur w domu i na zewnątrz.

  Brak dostępu do światła słonecznego i niskie temperatury na zewnątrz zniechęcają do aktywności fizycznej. Tymczasem już 30 minut wysiłku fizycznego dziennie poprawia ogólną kondycję Twojego organizmu i zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

  ¹ Climate Impacts on Myocardial infraction deaths In the Athens Territory: the climate study, www.heart.bmj.com.
  ² Tamże.
  ³ WHO-MONICA – World Health Organization MONitoring trends and determinants In Cardiovascular, 1994 r., www.ktl.fi.
  Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.

  Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia, a także zachęcenie pracodawców do zwiększenia troski o zdrowie pracowników.

  Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.

  Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.
  Partner programu i patron merytoryczny konkursu dla pracodawców: Konfederacja Pracodawców Polskich.
  Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
  Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Metropraca.pl, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.  Dodatkowych informacji o programie „Serce na nowo” udziela:

  On Board Public Relations
  Iwona Siwek, isiwek@onboard.pl, (022) 321 51 28
  Ewa Marczyk – Chłopecka, emarczyk@onboard.pl, (+48) 509 366 042
  ... wróć do listy