... wróć do listy

Aktualności


W ramach programu „Serce na nowo” w całej Polsce odbywają się nieodpłatne konsultacje kardiologiczne dla pacjentów, których głównym założeniem jest wykonywanie badań Echo serca oraz edukacja pacjentów jak aktywnie żyć z chorobą serca.

Warszawa, marzec 2009 r. Konsultacje kardiologiczne są głównie skierowane do pacjentów, którzy mają utrudniony dostęp do specjalistycznych usług medycznych. Są to przede wszystkim mieszkańcy małych, średnich miast oraz wsi. Na pierwszą połowę 2009 roku organizator programu „Serce na nowo” – firma farmaceutyczna Adamed – zaplanował min.60 spotkań. Terminy są ogłaszane bezpośrednio przez przychodnie w których odbywają się konsultacje kardiologiczne.

Badania echokardiograficzne serca

Jednym z podstawowych celów konsultacji jest wykonanie badania echokardiograficznego serca, które pozwala ocenić budowę i nieprawidłowości w pracy poszczególnych elementów serca (mięśnia, zastawek, naczyń wchodzących i wychodzących z serca oraz przepływu krwi). Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Trwa ok. 30 minut.

Wskazaniem do wykonania badania jest profilaktyka chorób układu krążenia. Na badanie powinny zgłosić się osoby mające zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze oraz te, które odczuwają bóle w klatce piersiowe, uczucie duszności, łatwego męczenia się czy zauważyły pojawianie się obrzęków nóg. Wczesne rozpoznanie chorób układu krążenia pozwala na zastosowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej i zmianę trybu życia, a co z tym idzie zmniejszenie ryzyka zawału serca i innych groźnych dla życia powikłań układu sercowo-naczyniowego – mówi ekspert programu „Serce na nowo”, prof. dr hab. Zbigniew Gaciong.

Rozmowy o aktywnym życiu z chorobą serca

Program „Serce na nowo” zachęca wszystkie osoby z chorobami układu krążenia do aktywnego życia. W ramach programu zaplanowane są spotkania dla pacjentów z kardiologiem. Lekarze kardiolodzy udzielają wskazówek na temat odpowiedniej diety dla „sercowców”, zalecanej aktywności fizycznej i zawodowej. Celem spotkań jest również edukacja na temat potrzeby wykonywania regularnych badań profilaktycznych, które pozwalają monitorować stan zdrowia i wykrywać choroby we wczesnym stadium.

Mapa „Echo – serca”

Podczas konsultacji kardiologicznych lekarze specjaliści wypełniają anonimowe ankiety dotyczące oceny stanu serca przebadanych Polaków. „Mapa – Echo serca” będzie zbiorem danych o stanie zdrowia serc Polaków w 2009 r. Raport będzie nawiązywał do raportu „Mapa Polskiego Serca”, który zobrazował skalę najistotniejszych problemów polskiego społeczeństwa w zakresie chorób układu krążenia w 2008 r.Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.

Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia. Program pomaga również osobom z chorobami układu krążenia w dotarciu do specjalistów. Zwiększa szansę na powrót do aktywnego życia społecznego i zawodowego dzięki odpowiedniemu leczeniu, wspieranemu przez postępowanie niefarmakologiczne.

Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.

Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.
Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Metropraca.pl, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.Dodatkowych informacji o programie „Serce na nowo” udziela:

On Board Public Relations
Iwona Siwek, isiwek@onboard.pl, (022) 321 51 28
Ewa Marczyk – Chłopecka, emarczyk@onboard.pl, (+48) 509 366 042

... wróć do listy