... wróć do listy

Aktualności


74% Polaków cierpi z powodu chorób układu krążenia – wynika z raportu „Mapa Polskiego Serca” opracowanego w ramach programu „Serce na nowo”. 27 września obchodzimy Światowy Dzień Serca. Pamiętaj o swoim sercu. Dbaj o jego sprawność i wykonuj regularnie badania diagnostyczne.

Warszawa, wrzesień 2009 r. Raport „Mapa Polskiego Serca” wskazał skalę najistotniejszych problemów zdrowotnych polskiego społeczeństwa w zakresie chorób układu krążenia. Nadciśnienie tętnicze to poważna dolegliwość, którą stwierdzono u ponad 75% osób, a 42% badanych cierpi z powodu choroby wieńcowej.

Konsultacje kardiologiczne, których wynikiem jest raport „Mapa Polskiego Serca” pokazały, że Polacy nie dbają o swoje zdrowie. Brak odpowiednio zbilansowanej diety, mała aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz długotrwały stres to główne czynniki ryzyka chorób układu krążenia. Brak świadomości Polaków o tym, jak poważne mogą być konsekwencje niezdrowego stylu życia sprawia, że choroby układu krążenia to wciąż główna przyczyna zgonów - mówi prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, ekspert programu „Serce na nowo”.

31% Polaków w ciągu całego ubiegłego roku nie było u lekarza wcale lub skorzystało z konsultacji tylko raz.¹ Światowy Dzień Serca to dobra okazja, aby przyjrzeć się kondycji „polskich serc”, zachęcić Polaków do wizyty u lekarza i wykonania podstawowych badań diagnostycznych. Wcześnie wykryte dolegliwości sercowo-naczyniowe dają szanse na złagodzenie objawów choroby i aktywne życie – dodaje prof. Z. Gaciong.

¹„Opinie o opiece zdrowotnej”, CBOS, Warszawa, Kwiecień 2009

Jakie badania?

1. Pomiar ciśnienia tętniczego. Choroby układu krążenia często przebiegają bezobjawowo. Ciśnienie tętnicze krwi można kontrolować zarówno w domu, jak i wspólnie z lekarzem. Osoby zdrowe powinny wykonywać badanie co najmniej 1 raz w roku, a pacjenci z podejrzeniem choroby sercowo-naczyniowej stosować się do zaleceń lekarza i mierzyć je odpowiednio częściej.

2. Pomiar cholesterolu. Badanie pozwala określić zawartość cholesterolu we krwi. Prawidłowe wartości stężenia cholesterolu we krwi: cholesterol całkowity poniżej 190 mg/dl, LDL-cholesterol tzw. „zły” poniżej 115 mg/dl, HDL-cholesterol tzw. „dobry” powyżej 40 mg/dl (poniżej 45 mg/dl dla kobiet). Nadmiar „złego” cholesterolu w organizmie jest istotnym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu.

3. Echokardiografia. Badanie pozwala ocenić budowę i nieprawidłowości w pracy poszczególnych elementów serca (mięśnia, zastawek, naczyń wchodzących i wychodzących z serca oraz przepływu krwi). Na badanie powinny zgłosić się osoby mające zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze oraz te, które odczuwają bóle w klatce piersiowej, uczucie duszności, łatwego męczenia się, czy zauważyły pojawianie się obrzęków.

4. EKG wysiłkowe. Badanie pozwala lepiej niż „zwykłe” spoczynkowe EKG wykryć objawy niedokrwienia serca, stopień zaawansowania choroby wieńcowej, umożliwia również wczesne rozpoznanie zaburzeń rytmu serca. Jest zalecane przez lekarza, kiedy u pacjenta występują bóle w klatce piersiowej w czasie wysiłku.

5. Rezonans magnetyczny. Badanie dokładnie ocenia czynności zastawek serca oraz przepływu krwi w sercu i dużych naczyniach krwionośnych. Metoda pozwala ocenić odwracalną i nieodwracalną skalę uszkodzenia mięśnia sercowego.

Więcej informacji oraz porad eksperta programu „Serce na nowo” prof. Z. Gacionga na temat profilaktyki chorób układu krążenia można znaleźć w poradniku „Serce na nowo” na stronie internetowej programu www.sercenanowo.plAdamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.

Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia. Program pomaga również osobom z chorobami układu krążenia w dotarciu do specjalistów. Zwiększa szansę na powrót do aktywnego życia społecznego i zawodowego dzięki odpowiedniemu leczeniu, wspieranemu przez postępowanie niefarmakologiczne.

W ramach programu zrealizowano: raport „Mapa Polskiego Serca”, konkurs dla pracodawców „Firma z sercem” oraz bezpłatne konsultacje kardiologiczne na terenie całej Polski.

Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl

Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.
Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Na Zdrowie, Manager Apteki, Świat Lekarza, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.Biuro Prasowe Programu „Serce na nowo”
Iwona Siwek, isiwek@onboard.pl, (+48) 602 308 854
Ewa Marczyk – Chłopecka, emarczyk@onboard.pl, (+48) 509 366 042

... wróć do listy