... wróć do listy

Aktualności


Depresja zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, w tym również wystąpienia zawału. Ryzyko rozwoju choroby serca u pacjentów z depresją jest blisko 2 razy większe niż u osób zdrowych¹. Dbając o dobrą kondycję psychiczną dbasz o sprawność serca.

Warszawa, październik 2009 r. Zaburzenia psychosomatyczne mają negatywny wpływ na organizm. Szczególnie jesienią, kiedy na zewnątrz często panują niesprzyjające warunki pogodowe, jest mniej światła słonecznego i występują skoki temperatury zmieniamy tryb życia. Często pogarsza się nasze samopoczucie - jesteśmy senni, smutni, wyraźnie brak nam energii. Zwiększony apetyt na słodycze jesienią i niewłaściwie zbilansowana dieta powoduje wzrost wagi. W konsekwencji zmiany pory roku i trybu życia może pojawić się jesienna depresja a wraz z nią drażliwość, zmiany nastrojów i kłopoty z koncentracją. Pierwsze sezonowe objawy depresji nie są groźne. Nie można ich jednak lekceważyć. Jeśli towarzyszą nam dłużej niż dwa tygodnie wymagają konsultacji lekarskich. Pamiętajmy, że nieleczona, długotrwała depresja zwiększa czterokrotnie ryzyko zawału serca.²

U osób z depresją częściej występuje nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa – mówi prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, ekspert programu „Serce na nowo”. Mniejszy wysiłek fizyczny jesienią lub jego brak, nadmierne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, nieprawidłowe odżywianie, „siedzący” tryb życia oraz stres to zarówno czynniki chorób układu krążenia jak również depresji – dodaje prof. Z. Gaciong.

¹ The Vital Link Between Chronic Diseaseand Depressive Disorders, www.cdc.gov
² Tamże.


Pamiętaj, że ograniczając czynniki powodujące choroby układu krążenia ograniczasz ryzyko wystąpienia depresji. Przyjrzyj się swojemu stylowi życia i nie wahaj się przed wprowadzeniem koniecznych zmian. Aktywny tryb życia podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów może poprawić Twoją kondycję psychiczna i fizyczną. Poniżej kilka wskazówek.

 • Bądź aktywny. Nawet krótki spacer na świeżym powietrzu dotlenia komórki organizmu i pobudza do działania. Ruch uwalnia endorfiny – grupę hormonów, które odpowiadają za dobre samopoczucie i optymistyczne postrzeganie otoczenia.
 • Dbaj o swoją dietę. Jedz regularnie, nie podjadaj między posiłkami. Zbilansowana, pełnowartościowa dieta zapewni lekkość i zmniejszy ryzyko niestrawności, np. uczucia pełności i ciężkości.
 • Szukaj informacji. Im więcej wiesz, tym większa szansa na aktywne życie mimo dolegliwości sercowo-naczyniowych. Informacje zawarte w poradniku dla pacjenta „Serce na nowo” pomogą zadbać o zdrowie oraz uzupełnią Twoją wiedzę o chorobach układu krążenia.
 • Zredukuj stres, bądź towarzyski. Spotkania z rodziną i przyjaciółmi pomagają rozładować napięcie emocjonalne.
 • Rozmawiaj o swoich problemach. Wcześnie wykryte dolegliwości psychosomatyczne oraz sercowo-naczyniowe dają szanse na złagodzenie objawów choroby i aktywne życie. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza. Niezbędne badania diagnostyczne oraz konsultacja lekarska rozwieją Twoje wątpliwości, a lekarz kompleksowo zajmie się problemem zdrowotnym.

 • Pamiętaj! Kondycja twojego organizmu zależy od Ciebie.  Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.

  Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia. Program pomaga również osobom z chorobami układu krążenia w dotarciu do specjalistów. Zwiększa szansę na powrót do aktywnego życia społecznego i zawodowego dzięki odpowiedniemu leczeniu, wspieranemu przez postępowanie niefarmakologiczne.

  W ramach programu zrealizowano: raport „Mapa Polskiego Serca”, konkurs dla pracodawców „Firma z sercem” oraz bezpłatne konsultacje kardiologiczne na terenie całej Polski.

  Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl

  Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.
  Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
  Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Na Zdrowie, Manager Apteki, Świat Lekarza, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.  Biuro Prasowe Programu „Serce na nowo”
  Iwona Siwek, isiwek@onboard.pl, (+48) 602 308 854
  Ewa Marczyk – Chłopecka, emarczyk@onboard.pl, (+48) 509 366 042

  ... wróć do listy