... wróć do listy

Aktualności


71% Polaków twierdzi, że odczuwa uciążliwy, męczący hałas w swoim otoczeniu.¹ Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie pod wpływem hałasu rośnie napięcie nerwowe, co może w istotny sposób wpływać na rozwój choroby wieńcowej.²

Warszawa, listopad 2009 r. Stały i uporczywy hałas negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, powoduje rozdrażnienie, nerwowość. Uciążliwy zgiełk może być przyczyną wielu chorób. Począwszy od utraty słuchu, choroby układu pokarmowego, po choroby układu sercowo-naczyniowego np. choroby wieńcowej. Wyniki badań wskazują na związek natężenia hałasu i częstotliwość występowania zawałów serca.³

Długotrwała ekspozycja na hałas wywołuje napięcie nerwowe, które w konsekwencji zwiększa ciśnienie krwi i podwyższa poziom „złego” cholesterolu, który odkłada się w ściankach naczyń krwionośnych. Te zmiany mogą prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia, np. choroby niedokrwiennej serca w końcu też do zawału mięśnia sercowego – mówi prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, ekspert programu „Serce na nowo”. Najbardziej typowym objawem choroby niedokrwiennej serca jest ból w klatce piersiowej charakteryzujący się uczuciem piekącego bólu i ucisku szczególnie za mostkiem, który pojawia się w stresujących sytuacjach lub w trakcie wysiłku fizycznego. Często ból nasila się przy nagłej zmianie temperatury otoczenia, np. po wyjściu na zimne powietrze – dodaje prof. Z. Gaciong.

Zmień swoje otoczenie

Hałas dokucza nam każdego dnia w rożnych środowiskach: w pracy, w domu, na ulicach, centrach handlowych a nawet w miejscach wypoczynku. Nie lekceważmy go. Unikając hałasu zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Jeżeli na co dzień przebywamy w zatłoczonych i głośnych centrach miast zaplanujmy wycieczkę za miasto, np. na wieś. Zmiana otoczenia pozwoli się zrelaksować, wyciszyć, rozładować stres nagromadzony w pracy. Spacer na świeżym powietrzu dotleni komórki organizmu, zwiększy ich metabolizm. Trening fizyczny poprawia wydolność mięśnia sercowego, reguluje czynność serca i mniejsze ciśnienie skurczowe, co zapewnia dobre samopoczucie i większą odporność na stres.

Jeżeli nie można uniknąć hałasu powinniśmy chronić uszy mechanicznie, np. za pomocą stoperów, zatyczek, nauszników oraz słuchawek. Kiedy są dobrze dopasowane do uszu tłumią hałas w miejscu pracy i na ulicy. Starajmy się wyciszać pomieszczenia, w których przebywamy. Zamykajmy drzwi i okna po wietrzeniu pomieszczenia. Jeżeli mamy możliwość, uszczelnijmy je lub wymieńmy na modele dźwiękoszczelne.

¹ CBOS, "Zagrożenia hałasem – opinie z lat 1999 i 2009", Warszawa, wrzesień 2009.
² Badanie "Nosie burden and the risk of myocardial infarction". S. N. Willach, K. Wegscheider, M. Stallmann and T. Keil. Eur Heart J 2006.
³ Tamże.Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.

Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia. Program pomaga również osobom z chorobami układu krążenia w dotarciu do specjalistów. Zwiększa szansę na powrót do aktywnego życia społecznego i zawodowego dzięki odpowiedniemu leczeniu, wspieranemu przez postępowanie niefarmakologiczne.

W ramach programu zrealizowano: raport „Mapa Polskiego Serca”, konkurs dla pracodawców „Firma z sercem” oraz bezpłatne konsultacje kardiologiczne na terenie całej Polski.

Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl

Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.
Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Na Zdrowie, Manager Apteki, Świat Lekarza, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.Biuro Prasowe Programu „Serce na nowo”
Iwona Siwek, isiwek@onboard.pl, (+48) 602 308 854
Ewa Marczyk – Chłopecka, emarczyk@onboard.pl, (+48) 509 366 042

... wróć do listy