... wróć do listy

Aktualności


Pełnia lata i wysokie temperatury powietrza obniżają efektywność pracy. Wakacyjnemu rozleniwieniu sprzyja perspektywa urlopu. Osoby z chorobami układu krążenia powinny przed wyjazdem ocenić stan swojego zdrowia, a także uwzględnić zalecenia lekarza dotyczące miejsca odpoczynku oraz sposobu podróżowania – przypominają organizatorzy programu „Serce na nowo”.

Warszawa, lipiec 2008 r. Dalekie podróże często wiążą się ze zmianą warunków klimatycznych oraz z nagłymi wahaniami ciśnienia i temperatury. Osoby pracujące, które cierpią na schorzenia sercowo-naczyniowe, a decydują się na urlop, mogą odczuwać w czasie wyjazdów zaostrzenie niektórych dolegliwości.

Wysokie temperatury lub gwałtowne zmiany ciśnienia dla osób z chorobami układu krążenia mogą być niebezpieczne. Upały i długotrwałe podróże mogą przyczynić się do osłabienia organizmu, a nadmierny wysiłek może doprowadzić do zawału serca – mówi ekspert programu „Serce na nowo”, prof. dr hab. Zbigniew Gaciong.

Nie oznacza to, że należy rezygnować z wyczekiwanego urlopu. Lato to najlepsza pora by odpocząć od pracy, szefa i codziennych obowiązków. Wybierając się na dłuższy wypoczynek należy przestrzegać kilku prostych zasad, które pomogą uniknąć powikłań ze strony układu krążenia:

1. Odwiedź lekarza przed wyjazdem
Pracownicy, którzy pozostają pod stałą opieką lekarza, przed zaplanowaniem urlopu powinni zasięgnąć porady kardiologicznej. Warto skonsultować się ze specjalistą w zakresie ewentualnych dodatkowych badań, które wykluczą przeciwwskazania do wyjazdu. Ze względu na specyfikę odwiedzanego miejsca, lekarz może również zmienić zalecane leki lub ich dawkowanie.

2. Gimnastykuj się w czasie podróży
Istnieje bardzo niewiele chorób, które wykluczają podróże. Przykładowo, zaleca się odłożenie wyjazdu, czy lotu na czas dwóch tygodni od przebycia zawału serca. Przyjmuje się, że jeśli pacjent pokona jedno piętro schodów, to również zniesie trudy podróży lotniczej. Pozostawanie w bezruchu wpływa jednak niekorzystnie na krążenie krwi i sprzyja powstaniu zakrzepów. Stosowanie prostej gimnastyki: wspinanie się na palce lub wyciąganie i krzyżowanie nóg co kilkanaście minut, pozwoli uniknąć dyskomfortu w czasie długiej drogi. Należy mieć na sobie luźną odzież nie uciskającą w pasie oraz pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów. Powietrze w kabinie samolotu ma bardzo małą wilgotność, co sprzyja odwodnieniu, podobnie jak spożywanie na pokładzie napojów alkoholowych. Zwłaszcza osoby, które miały kiedykolwiek w przeszłości zakrzepicę żylną mogą mieć wskazania do profilaktycznego podania środków przeciwkrzepliwych przed planowaną wielogodzinną podróżą lotniczą.

3. Oszczędzaj organizm w trudnych warunkach klimatycznych
Wybierając się w rejony wysokogórskie, warto pamiętać o gwałtownych zmianach ciśnienia, które mają wpływ na kondycję organizmu i samopoczucie. Osoby z chorobami układu krążenia, których organizm przyzwyczajony jest np. do niewymagającej wysiłku fizycznego pracy w biurze, mogą odczuwać duszności, kołatanie w sercu i bóle w klatce piersiowej. Aby zminimalizować dolegliwości tego typu, można przed wyjazdem przygotować organizm, np. zwiększając codziennie ilość wykonywanych ćwiczeń fizycznych.

4. Ważne rzeczy przechowuj w bagażu podręcznym
Osoby z chorobami układu krążenia, przed podróżą powinny skompletować bagaż podręczny. Powinny znaleźć się w nim wszystkie zalecone leki wraz z ulotkami informacyjnymi, książeczka zdrowia z opisem choroby, wygodne ubrania, woda itp.

5. Stosuj lekką dietę
Dla osób, które w pracy poświęcają niewiele czasu na przygotowanie posiłków i spożywają je w pośpiechu przed monitorem komputera, urlop będzie doskonałą okazją do stosowania zasad zdrowej diety. Podczas wakacji można poświęcić więcej uwagi przygotowaniu posiłków. Warto wprowadzić do menu produkty z odwiedzanego rejonu świata – np. ryby morskie, świeże warzywa, owoce i soki. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, stosujmy lekką, niskokaloryczną dietę, która poprawi nasz wygląd i samopoczucie.Adamed jako firma farmaceutyczna stara się być blisko pacjentów i wspierać ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.

Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia, a także zachęcenie pracodawców do zwiększenia troski o zdrowie pracowników.

Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.

Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.
Partner programu i patron merytoryczny konkursu dla pracodawców: Konfederacja Pracodawców Polskich.
Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Metropraca.pl, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.Dodatkowych informacji o programie „Serce na nowo” udziela:

On Board Public Relations
Magdalena Drzewek, mdrzewek@onboard.pl, (+48) 602 301 215
Tomasz Turzyński, tturzynski@onboard.pl, (+48) 509 777 719

... wróć do listy